Veterinaar- ja Toidulaboratooriumis on võimalik määrata hobuste nõle tekitajat uue PCR meetodiga
30.04.2019
 
Nõlg on Streptococcus equi ssp equi poolt põhjustatud hobuste väga nakkav haigus, mis iseloomustub ülemiste hingamisteede ja pea lümfisõlmede infektsiooniga. Tekitaja paljuneb põhiliselt pea lümfisõlmedes, põhjustades põletikku ja mädapaiseid, mis on loomale väga valulikud. Haiguse kliinilised tunnused võivad isenditi varieeruda, kaasneda võivad depressioon, isutus, mädane voolus ninast, köha, palavik kuni 41°C ning hingamisraskused. 
Haigusele kõige vastuvõtlikumad on varsad ja kuni viieaastased noorhobused. Nakkusallikaks on haiged hobused, kes eritavad haigustekitajaid ülemiste hingamisteede eritiste ja lümfisõlmede mädaga. Tallis puhkenud nõlg levib väga kiiresti loomade otsese kontakti kaudu, kuid haigustekitajad võivad levida ka sööda, inventari ja inimeste vahendusel. Nakkusallikaks võivad olla samuti haigusest tervistunud loomad. Nakatumine toimub hingamisteede või suu kaudu. Nõle inkubatsiooniperiood kestab 3-14 päeva. 
Reeglina paranevad hobused haigusest täielikult, kuid olenevalt looma immuunsusest võib haigus lõppeda ka looma surmaga.  
 
Haigustekitaja laboratoorseks tuvastamiseks on oluline, et proovid oleks võetud ravimata loomadelt. 
Uuringud viiakse läbi VTL Tartu laboratooriumis, Kreutzwaldi 30, Tartu
 
Lisainfo
Molekulaaranalüüsi osakond, telefon 738 6121