Uus kiire kompleksuuring veiste respiratoorsete infektsioonide tekitajate tuvastamiseks 
15. oktoober 2019 
 
Uus PCR meetod võimaldab veise ninanõre tampooniproovist ühe analüüsiga määrata samaaegselt kolme viiruslikku ja nelja bakteriaalset haigustekitajat. 
 
Viirustest tuvastatakse selle analüüsiga veiste koronaviirust, veiste paragripp 3 viirust ning veiste respiratoor-süntsütiaalviirust. Bakteriaalsetest tekitajatest Histophilus somni, Mannheimia haemolytica, Pasteurella multocida ning Mycoplasma bovis. 
 
Kui varasemalt toimus mitmete bakteriaalsete haigustekitajate määramine ainult aeganõudvate bakterioloogiliste meetoditega patoloogilisest materjalist, siis nüüd saab lisaks Mycoplasma bovis infektsioonile kiire PCR meetodiga tuvastada ka Histophilus somni, Mannheimia haemolytica, Pasteurella multocida DNAd elupuhuselt kogutavatest ninanõretampoonidest. PCR meetod on oluliselt kiirem kui klassikaline bakterioloogiline uuring ning annab vastuse enamasti paari tööpäeva jooksul. 
 
Molekulaarmeetoditest on jätkuvalt kasutuses veiste respiratoorhaiguste kompleksuuring kolmele viirushaigusele (veiste viirusdiarröa, veiste rinotrahheiit ja veiste paragripp 3) ning eraldi PCR analüüsid veiste respiratoor-süntsütiaalviirusele ja Mycoplasma bovis’ele. Täpsem info kõigi teostatavate analüüside kohta on leitav hinnakirjast
 
Uuringud viiakse läbi VTL Tartu laboratooriumis, Kreutzwaldi 30, Tartu 
 
Lisainfo 
Molekulaaranalüüsi osakond, telefon 738 6121