Haiguste tutvustused
Nõlg
11. aprill 2014
 
Nõlg on Streptococcus equi ssp equi poolt põhjustatud peamiselt 6 kuu kuni 5 aasta vanuste noorhobuste nakkushaigus, mida iseloomustavad nina ja kurgu limaskesta mädas- katarraalne põletik ja regionaalsete lümfisõlmede ( alalõua ja kurgutaguste) abstsedeerumine. 
 
Tekitaja
Str. equi ssp equi on gram pos liikumatu eoseid mittemoodustav fakultatiivne anaeroob.
 
Haigusest
Haigust esineb vaid kabjalistel ja haigustekitaja on liigispetsiifiline. Nakkusallikaks on haiged loomad, kes eritavad haigust köhimisel, puristamisel või aevastamisel ninanõrega, kuid samuti põletikus lümfisõlmede mädaga. Lisaks võib haiguse tekitaja üle kanduda haige looma eritistega saastunud sööda, allapanu, hooldusesemete jms.
Kliinilised tunnused on halb enesetunne, palavik ja nõrevool ninast (kollane ja vedel). Seejärel areneb peapiirkonna lümfisõlmede turse, mis lõpeb nende mädase põletikuga. 
Reeglina paranevad loomad ravi tulemusel täielikult. Ligikaudu 10% loomadest tekivad tüsistused nagu näiteks bakteri levik teistesse organitesse. Haigus lõpeb surmaga 1% juhtudest. Haiguse läbipõdenud loomad jäävad mikroobikandjaks üle aasta. Kuna esineb haigustekitaja latentset kandvust siis resistentsuse nõrgenedes võib loom kliiniliselt uuesti haigestuda. 
Olemas on vaktsiin, mida soovitatakse kasutada tallides, kus on palju noorhobuseid ja kus toimub tihe hobuste liikumine. 
 
Levikust
Nõlg on levinud üle kogu maailma. Eestis on diagnoositud seda aastatel 2006 ja 2007. 
 
Diagnoos
Bakterioloogiline uuring tekitaja isoleerimiseks.
 
Uuringud teostatakse Tartus Veterinaar- ja Toidulaboratooriumis (Kreutzwaldi 30).
 
Lisainfo
Bakterioloogia-patoloogia osakond, telefon 7 386 120
 
Üldised hobuste haiguste küsimused: peaspetsialist loomahaiguste alal Triin Tedersoo
Kontakt: tel: 738 6122;  mobiil: 518 5383; e-post: triin.tedersoo@vetlab.ee