Haiguste tutvustused
Mareki haigus
04.06.2019
 
Mareki haigus on maailmas laialdaselt levinud. Haigust esineb peamiselt kanadel, lisaks on haigust diagnoositud ka kalkunitel. Eksperimentaalselt on tõestatud, et viirus on patogeenne veel ka põldpüüdele, vuttidele, partidele ja luikedele. 
 
Tekitaja
 
Mareki haiguse viirus kuulub perekonda Mardivirus ja alamperekonda Alphaherpesvirinae. Viirusel on kolm serotüüpi. 
Kanade herpesviirus 2 (MDV-1) esindab kõiki virulentseid Mareki haiguse viiruse tüvesid, mis on jagatud patogeensuse alusel (mild (m), virulent (v), very virulent (vv), and very virulent plus (vv+)).
Kanade herpesviirus 3 (MDV-2) ja Meleagrid herpesviirus 1 (kalkunite herpesviirus, MDV-3) esindavad avirulentseid viiruse tüvesid ning mida kasutatakse vaktsiinides, mis on välja töötatud Mareki haiguse profülaktikaks.
 
Haigusest
 
Nakkusallikaks on haiged linnud ja haiguse läbipõdenud linnud, kes eritavad viirust rooja ja hingamisteede nõrega. Peale haiguse läbipõdemist jäävad linnud viiruse kandjateks ja eritajateks kogu eluks. Nakkus võib levida ka viirusega saastunud joogivee, sööda, allapanu ja inventari vahendusel. Üheks viiruse leviku viisiks on veel suletolm, milles võib viirus kuid püsida. Väliskeskkonnas +4C juures püsib viirus kuni kaks nädalat, madalatel temperatuuridel võib viirus säilida pikka aega. 
 
Mareki haigusel eristatakse nelja vomi:
 
Klassikaline Mareki haigus, mille puhul tekivad närvisüsteemi kahjustused. Linnud lonkavad, tiivad ripuvad, kael on lõtv, tekivad lühiajalised paralüüsid. Suremus on kuni 10%.
Äge Mareki haigus, mille korral on suremus massiline. Linnud on istud, neil on seedehäired, nende kaal langeb, langeb munatoodang ja neil tekivad paralüüsid. Lindude siseorganites on leitud kasvajalisi moodustisi. 
Haiguse silma vormi korral täheldatakse silma lümfomatoosi. Linnud jäävad osaliselt või täielikult pimedaks. Silma pupill deformeerub, aheneb ja muutub kujult pirnjaks. Linnud ei reageeri valgusele.
Haiguse naha vormi korral on märgata sule folliikuli juures kuni 1 cm läbimõõduga kasvajad.
Jala parees                                       Suurenenud maks           
 
Nahavorm                                                               Silma vorm
Pildid: Courtesy of Dr. Jean Sander
 
Ravi
 
Haigete lindude ravi puudub. Haiguse profülaktikaks kasutatakse vaktsineerimist. 
 
Laboratoorne diagnoos
 
Viiruse DNA tuvastamine PCR-ga. 
Uuringud teostatakse Tartus Veterinaar- ja Toidulaboratooriumis (Kreutzwaldi 30). 
 
Lisainfo
 
Viroloogia-seroloogia osakond, telefon 7 386 111 
 
Molekulaaranalüüsi osakond, telefon 7 386 121
 
Allikad: